İstiklal Mah.Muğla Bulv.No:40 Merkez, Aydın / TÜRKİYE
HASTANEMİZDE
HEKİMİNİZİ SEÇEBİLİRSİNİZ.

Göz İçi Mercekler

Ameliyatta Kullanılan Mercekler

 

Standart IOL: Gözü lazer tedavisine uygun olmayan ama gözlüklerinden kurtulmak isteyen yüksek miyop ve hipermetrop görme kusuru olan hastalara refraktif lens değişimi (şeffaf lens değişimi) ameliyatı yapılır. Bu ameliyattan sonra, uzağı gözlüksüz net görenlerin yakın için gözlük kullanmaları gerekebilir.

Multifocal IOL: Bu lenslerin en önemli özelliği yakın ve uzak gözlük ihtiyacının aynı anda ortadan kaldırılmasıdır. Bu yöntem günümüzde yakın ve uzakta iyi bir görme sağlamaya uygun olan tek yöntemdir.

Toric IOL: Astigmatı olan hastalarda yüksek başarı için kişiye özel olarak dizayn edilen Toric lensler kullanılmaktadır.

Fakik-IOL Nedir?

Fakik-IOL lazer tedavisi aralığı dışındaki yüksek miyop ve hipermetroplarda kullanılan bir yöntemdir. Ameliyat göz içi lensleri kullanılarak yapılmaktadır.
Göz yapısı lazer tedavisine uygun olmayan (örneğin; kornea kalınlığı ince olan) yüksek miyop ve hipermetrop gözlerin gözlük ya da lens kullanmadan net bir görüşe sahip olması Fakik-IOL ameliyatı ile mümkün olabilmektedir.
Gözün içerisine yapay numaralı bir lens yerleştirilmesi prensibine dayanan bu yöntem, kimi zaman LASIK operasyonuyla kombine olarak da uygulanmaktadır. Ayrıca 7 diyoptriden 25 diyoptriye kadar miyoplar, 5 diyoptriden 13 diyoptriye kadar hipermetroplar tedavi edilebilmektedir.

Fakik-IOL Kimlere Yapılabilir?

Fakik-IOL ameliyatı 18 yaşından büyük olup gözünde, glokom(göz tansiyonu), retina hastalıkları ve kataraktı olmayan kişilere yapılır. Bu tedavinin sizin göz yapınıza uygulanıp uygulanamayacağı kesin kararı ise yine yapılacak detaylı göz muayenesinde kırma kusurunuzun derecesi, göz bebeğinizin karanlıkta kaç mm çapa sahip olduğunun belirlenmesinin yanı sıra korneanızın özel tetkiklerle incelenmesi sonucunda verilmektedir.

Fakik-IOL Ameliyat Tekniği

Fakik-IOL ameliyatı bir göz için yaklaşık 15 dakika sürer ve hasta anestezi altında olduğundan hiçbir şey hissetmez. Her iki göz arada en az 7 gün fark olacak şekilde sırayla ameliyat edilir ve ertesi gün hasta daha rahat ve net görmeye başlar. Görme düzeyinin tam olarak sabit hale gelmesi yaklaşık 4 ila 6 hafta arasındadır. Göze yerleştirilen bu lensler ameliyat sonrası dışarıdan bakıldığında görülemez ve hasta tarafından gözde varlığı hissedilmez.