İstiklal Mah.Muğla Bulv.No:40 Merkez, Aydın / TÜRKİYE
HASTANEMİZDE
HEKİMİNİZİ SEÇEBİLİRSİNİZ.

Katarakt

Katarakt Hastalığı

Katarakt, göz bebeği arkasında bulunan doğal merceğimizin saydamlığını kaybetmesidir. Kataraktı olan kişi cisimleri buzlu camın arkasından bakıyormuş gibi görür. % 90 nedeni yaşa bağlı olarak ortaya çıkar.

Kataraktlar genel olarak 3 ana grup altında incelenebilir;

  • Yaşa Bağlı Kataraktlar
  • Doğumsal ( Konjenital ) Kataraktlar
  • İkincil Kataraktlar

İkincil kataraktlar bazı ilaçların uzun süre kullanımı (kortizonlu ilaçlar vb.), darbeler ve metabolik hastalıklar (şeker hastalığı vb.) sonucunda oluşurlar.

Kataraktın Belirtileri

  • Görmede yavaş yavaş azalma.
  • Renklerin matlaşması.
  • Gözlük numaralarının sık değişmesi.
  • Çift görme.
  • Gece ışık yansımaları.

Doğumsal Katarakt

Doğumdan itibaren görülen lensin tek veya çift taraflı olarak saydamlığını kaybetmesi ve opaklaşmasıdır. Doğuştan olan kataraktlar, annenin gebelik sırasında geçirdiği enfeksiyonlara, kullanılan ilaçlara bağlı olarak ortaya çıkabildiği gibi hiçbir nedene bağlı olmadan da meydana gelebilmektedir.
Doğuştan katarakt hamilelik sırasında annenin geçirdiği bazı hastalıklar, kullandığı bazı ilaçlar, röntgen ışınına maruz kalma gibi değişik sebeplerin yanı sıra genetikte olabilmektedir. Ayrıca doğuştan başlayıp çocuk yaşta ilerleyen katarakt çeşitleri de vardır.
Doğumsal kataraktlarda göz tembelliği riski yüksektir. Bu bebekler göz doktorunun önerisi ile mümkün olan en kısa zamanda ameliyat edilmelidir.

Katarakt Tedavisi

Kataraktta tek tedavi cerrahidir. En sık kullanılan teknik fakoemülsifikasyon (FAKO) yöntemidir. Bu yöntemle 2.2 mm’lik kesiden göz içine girilir. Saydamlığını yitirmiş göz içi lens (katarakt) FAKO yöntemi ile yenilerek oluşan boşluğa katlanır göz içi lensi yerleştirilir.

FemtoSaniye Lazer ile Katarakt Tedavisi

2011 yılı sonlarından itibaren popüler olmaya başlamıştır. Lazer ile uygun vakalarda korneal kesi, kapsüloreksis ve kataraktın parçalara ayrılması işlemleri yapıldıktan sonra, FAKO cihazı ile katarakt parçaları alınarak, katlanabilir göz içi lensi bu boşluğa yerleştirilir.
Göz bebeği tam olarak genişlemeyenler, sert kataraktı olanlar, korneada kesafeti ve kataraktı tutan iplerde kopukluk olan vakalarda lazer cihazı kullanılamaz. Lazer işlemi toplam cerrahi süresini ve maliyeti 2 – 3 kat arttırdığı için henüz ülkemizde yaygın değildir.

Katarakt Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalı

Görme bulanıklığı kişinin yaptığı işi veya günlük yaşamını etkilediği anda ameliyat yapılabilir. Ameliyat olmak için kataraktın görmeyi tamamen kapatmasını beklememek gerekir. Ameliyat kararı hastanın ihtiyaçlarına göre göz hastalıkları uzmanı tarafından verilmelidir.

Göz İçi Lensler

İyi yapılmış bir katarakt ameliyatının en önemli parçalarından biri göz içi lensler (mercek)’dir. Göz içi lensler ömür boyu gözde kalır. Lenslerin bio-uyumluluğu yüksek ve arka kapsül opaklaşmasını engelleme özelliği olmalıdır. Bu yüzden kaliteli lensler tercih edilmelidir.
Ayrıca Premium Lensler denen Multifokal ve Torik göz içi lensler, gözlük takmak istemeyen ve astigmatı olan hastalarda tercih edilen lenslerdir.