İstiklal Mah.Muğla Bulv.No:40 Merkez, Aydın / TÜRKİYE
HASTANEMİZDE
HEKİMİNİZİ SEÇEBİLİRSİNİZ.

Kontakt Lens

Günümüzde dünyada milyonlarca kişinin kontakt lens kullanıcısı olduğu bilinmektedir. Kontakt lenslerin büyük bir çoğunluğu düzeltici amaçla kullanılsa da estetik amaçlı kullanım da mevcuttur. Kontakt lensler çok ince ve şeffaf yapıdadır. Ancak hastaların kolayca kullanabilmeleri adına çok az renklendirilebilirler.

Kontakt lensler üretici firmanın belirlediği parametrelerde, korneanın kurvatürüne uyacak şekilde üretilmektedir. Kontakt lens muayenesi göz hekimi tarafından bu parametreler dikkate alınarak yapılır. Mümkünse deneme lensi ile sağlaması yapılarak reçete edilir.

Kontakt Lensler Hangi Amaçlarla Kullanılır?

Miyop, hipermetrop, astigmat, presbiyopi gibi görme bozukluklarına sahip kişiler gözlük kullanmak istemiyorlarsa ve gözleri lens kullanımına uygunsa kontakt lens kullanabilirler. Ayrıca keratakonus gibi kornea bozukluklarında gözlükler ile görme kalitesinin artırılamadığı durumlarda kullanılabilir.

Kimler Kontakt Lens Kullanabilir?

  • Hijyen açısından lenslerin temizliğini ve bakımını yapabilecek durumda olan,
  • Fiziki durumu lens kullanımına mümkün olan,
  • Alerjik olmayan,
  • Göz kuruluğu problemi olmayan,
  • Sürekli kimyasal maddelere maruz kalmayan kişiler lens kullanabilir.Ancak yine de son karar muayeneyi yapan hekime aittir.

Kontakt Lens Çeşitleri Nelerdir?

Şeffaf ve Yumuşak Lensler; En çok kullanılan bu grup lenslerdir. Kullanımı ve alışılması kolaydır. Kırma kusurunu korneanın tam üzerinden düzelttikleri için daha iyi bir görüş kalitesi sunarlar. Miyop, Hipermetrop, Astigmat ve Presbiyopi de kullanılabilirler.

Şeffaf ve yumuşak lensler olarak; Aylık lensler, günlük kullan at lensler,astigmatlı hastalar için üretilen toric lensler, uzak ve yakın görme sorunu yaşayanlar için üretilen multifokal yani çok odaklı lensler olarak gruplandırılır.

En sık aylık lensler kullanılır. Bunlar her gün takıp çıkarmak koşullu bir ay kullanılan lenslerdir. Günlük kullan at lensler günümüzde gittikçe artan miktarlarda uygulanmaktadır. Özellikle alerjik sorunlarda, hijyenik olmayan ortamlarda çalışanlarda (yoğun bakım personeli vb.) tercih edilmektedirler. Ayrıca günlük olarak kullanılıp atılan bu lenslerle denize havuza girmek, günün sonunda atmak kaydıyla mümkündür.

Astigmatlı hastalarda kullanılan grup torik lensler olarak adlandırılır. Bunlar da yine aylık her gün takıp çıkararak yada günlük olarak uygulanabilir.

Yakın görme sonucu olarak adlandıracağımız presbiyopi durumunda da kontakt lens kullanım oranı her geçen gün artmaktadır. Yine her gün takılıp çıkarmak kaydıyla bir ay kullanıla bilen aylık ve günlük kullanılıp atılan formları mevcuttur.

Renkli Kontaks Lensler; Numaralı yada numarasız olabilirler. Gözün rengini ve şeklini değiştirerek kozmetik amaçlı kullanılırlar. Bunlar da eski tip hidrojel yapıda yada yeni tip silikon hidrojel yapıda olabilir. Günümüzde en çok silikon hidrojel olan renkli lensler tercih edilmektedir.

Gaz Geçirgen Lensler (Sert Lensler); Sert lensler ilk üretildiğinde oksijen geçirgenliğinin az olması ve bu durumun göz sağlığını olumsuz yönde etkilemesi nedeniyle gaz geçirgen lensler piyasaya sürüldü. Böylece korneaya geçebilen oksijen miktarı ve sert lenslerin kullanışlılığı arttırıldı. Gaz geçirgen lensler; yumuşak kontakt lenslerin kullanıldığı görme bozukluklarına ek olarak korneanın şeklini almaması nedeniyle keratokonus ve korneal astigmatizmanın tedavisinde de kullanılmaktadır.

Prostetik Lensler (İris Kusurlu Lensler); Gözleri arasında renk farkı olan, travmalar sonucunda iris kayıpları yaşayan kişilerin estetik görünümünü iyileştirmek üzere kullanılan prostetik lensler, kişilerin göz rengi doğrultusunda üretilmektedir. Kişiye özel üretilen prostetik lensler kişinin görünümünü tamamlar. Standart üretilen lensler yapay görünür ve kişinin gözleri arasındaki renk farkı tam olarak giderilemez.

Kromojen Lensler; Renkleri veya renklerin tonlarını ayırt edemeyen hastaların renkleri daha iyi ayırt edebilmesi üzerine tasarlanan lenslerdir. Kromojen lensler renk körlüğü olan hastaların okuma sorunlarını da iyileştirmektedir. “Renk körlüğü lensleri” olarak bilinen kromojen lensler özel olarak tasarlanmış olup renkleri ayırt etmeyi sağlar.

Lens Kullananların Dikkat Etmesi Gerekenler

Lens kullanımı, görme problemi yaşayan hastaların hayatlarına özgürlük getirir. Gözlük takmak istemeyen ve görünümünü değiştirmek isteyen kişiler için de çok kullanışlıdır. Ancak lensleri kullanamadan önce göz doktorlarına gidilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Kişinin hangi özelliklere sahip bir lens kullanması gerektiğini doktorlar mümkünse deneme lensi ile belirtecektir. Aynı zamanda lenslerin özellikleri doğrultusunda hareket edilmelidir.

Aylık lensler her gün çıkarılıp, temizlenip ertesi gün tekrar takılarak 1 ay kullanılabilir. Günlük lensler de gün boyu takılıp günün sonun da atılır. Talimatların dışına çıkma gözde mikrobik ve alerjik sorunlara yol açarak kalıcı hasara sebep olabilir.

Kontakt Lenslerde Sık Yaşanan Sorunlar

Kuru Göz; Günümüzde en sık yaşanan sorun kurumadır. Modern yaşam nedeniyle bilgisayar, akıllı cep telefonu yoğun kullanılmaktadır. Ayrıca klimalı ortamlar hava kirliliği gibi diğer faktörler de göz yaşının buharlaşıp uzaklaşmasına yani kuru göze sebep olmaktadır.

Kuru göz sorunu yaşanan kişilerde günlük kullanıp atılan sunni göz yaşı damlaları ile nemlendirme en basit çözümdür. Ayrıca ıslanabilirliği daha yüksek olan yeni tip kontakt lensler seçilebilir. Daha ileri vakalarda göz yaşı üretimini artıran damlalar kullanılabilir.

Alerji; Diğer bir sorun da alerjidir. Uzun yıllar kontakt lens kullanıldığında duyarlı bünyelerde kapak altında alerjik papiller oluşur. Özellikle hastalar lensim kapak altına kayıyor yada artık lens kullanamıyorum diyerek başvurur. Çözüm bir süre kontakt lens kullanımına ara vermek ve günlük kullan-at kontakt lenslere geçmektir.