İstiklal Mah.Muğla Bulv.No:40 Merkez, Aydın / TÜRKİYE
HASTANEMİZDE
HEKİMİNİZİ SEÇEBİLİRSİNİZ.

Presbiyopi

İlerleyen yaşla birlikte göz lensinin esnekliğini kaybetmesi sonucu yakındaki objeleri görme yetisinin azalmasına “presbiyopi” denir. Özellikle 40 yaşından sonra başlayan bu göz rahatsızlığı zaman içerisinde ilerler. Presbiyopi önlenebilen bir rahatsızlık değildir, kişinin daha önce yakın mesafeleri görmek ile ilgili bir sorunu olmaması; 40 yaşından itibaren görüşünün bozulmayacağı anlamına gelmez. Presbiyopinin ilerleyen yaşla birlikte ortaya çıkması, çoğu kişi için yaşlılık belirtisi olarak sınıflandırılmasına yok açmaktadır.

Presbiyopi Neden Oluşur?

Presbiyopi oluşumunun temel nedeni; az önce de belirttiğimiz gibi yaşlanmaktır. Yaşın ilerlemesiyle göz merceğinin sertleşmeye başlaması, ışığın retina üzerinde odaklanamamasına yol açmaktadır. Aynı şekilde yaşlanmaya bağlı olarak mercek etrafındaki kas liflerinin fonksiyonlarının azalması da gözün yakın nesnelere odaklanmasını zorlaştırır. Göz yapısındaki değişimler sonucu ışık retinanın arka tarafında odaklandığı için, kişiler yakındaki objeleri görmekte zorlanırlar. Genç kişilerde göz lensi yumuşak ve esnek olduğu için yakındaki nesnelere odaklanılması çok daha kolay olmaktadır.

Presbiyopinin Belirtileri

  • Küçük yazıları okumanın zorlaşması,
  • Yakın cisimleri görme problemi,
  • Baş ağrısı,
  • Göz kuruluğu gibi belirtiler presbiyopinin en büyük habercileri olarak görülür.

Presbiyopi Tedavisi

1. Gözlük Tedavisi

Presbiyopinin en basit tedavisi; daha doğrusu bu soruna geçici çözüm sunan yöntem gözlük takılmasıdır. “Okuma gözlüğü” olarak bilinen presbiyopi sorununu ortadan kaldıran gözlükler kişilerin yaşam kalitelerini arttırlar ve daha kalıcı bir çözüm gerekene kadar hastanın karşılaşması muhtemel sorunlarını azaltırlar.

2. Kontakt Lens Tedavisi

Gözlük kullanmak istemeyen ve aynı zamanda lens kullanabilecekleri uzmanlar tarafından onaylanan hastalar presbiyopinin etkilerinden kendilerini koruyabilirler. Multifokal lensler kullanılmadan önce hastaların doktorlara danışması gerekmektedir.

  • Monovizyon Excimer Lazer Tedavisi; Tek gözün miyop bırakılmasına dayanan Monovizyon Excimer Lazer Tedavisi yönteminde gözlerden biri yakın mesafeyi, diğer göz ise uzak mesafeyi daha iyi görmektedir. Elde edilen görüntüler arasında seçim beyine bırakılır. Bu tedavide başarı oranı oldukça yüksektir ve operasyon sonrasında hastaların hayat kaliteleri artar.
  • Multifokal Göz İçi Lens Tedavisi; Katarakt tedavisinde de kullanılan Multifokal Göz içi Lens Tedavi Yöntemi uygulandığında hastanın presbiyopi sorununun çözümünü sağlayacak çok odaklı lensler göz merceğinin yerine yerleştirilir. Göze yerleştirilen yeni lensler ömür boyu çıkarılmayacak kalitede üretilmekte ve hastanın görme sorunlarını minimize etmektedir.

Aydın Göz olarak; Presbiyopi hastalarımızın hayatının zorlaştığının ve görüş problemlerinin hayat kalitelerini azalttığının farkındayız. Bu nedenle tedavi olma amacıyla bize başvuran hastalarımızın sağlık durumlarını detaylı bir şekilde değerlendirerek; kendileri için en uygun tedavi yöntemini belirlemekteyiz. Deneyimli ve uzman kadromuz tarafından gerçekleştirilen presbiyopi tedavileri sonrasında hastalarımızın hayat kalitelerini arttırıp görme sorunlarını sona erdirmeyi hedeflemekteyiz.