İstiklal Mah.Muğla Bulv.No:40 Merkez, Aydın / TÜRKİYE
HASTANEMİZDE
HEKİMİNİZİ SEÇEBİLİRSİNİZ.

Refraktif Cerrahi

Miyop, Hipermetrop, Astigmatizma’nın düzeltilmesi kornea veya göz içi lensine cerrahi müdahale yapılır.
En sık kullanılan tedavi yöntemleri;

 • Korneaya yönelik lazerler ile yapılanlardır.

Lazer Tedavisine Aday Kişilerde;

 • 18 Yaşını doldurmuş olması,
 • Gözlük numarasının son bir yıl içinde 0,5 dioptri’den fazla ilerlememiş olması,
 • Sistemik bir hastalığının olmaması, (Diobetes, Mellitus, Kollejan doku hastalıkları )
 • Gözlerde Keratakonus, Glokom gibi tanısı konmuş bir hastalığın olmaması,
 • Emzirme veya hamilelik durumumun olmaması,
 • Korneal topografi, pakimetri ve korneal mekanik ölçümlerin de problem olmaması gerekir,

Lazer Tedavi Çeşitleri

ReLEx SMİLE; Yurt dışından premium lazer tedavi yöntemi olarak da adlandırılır.3. Jenerasyon lazer tedavi yöntemidir. Dünya da 2011 sonlarında, kliniğimizde 2012 Haziran ayında kullanılmaya başlandı. En yeni lazer tedavi yöntemidir. Femtosaniye Lazer (ZEISS VİSUMAX) ile tam kapsamlı refraktif tedavi yapma imkanı sunar. Klasik lazer tedavisinden flep (kapakçık) oluşturulmaması ve excimer (ikinci lazere) gerek duyulmaması ile ayrılır. Özellikle yüksek miyoplar, darbeye maruz kalma riski bulunan meslek grupları ve kuru gözü olanlar için idealdir.

ReLEx SMİLE Lazer Tedavis’nin Avantajları

 • İnce kornea nedeniyle tedavi edilemiyen bir çok hastaya ReLEx SMİLE uygulanabilir.
 • Kornea biomekaniği daha iyi korunur.
 • Doğala en yakın sonuç sağlar.
 • Miyoplarda -12,0 dioptriye, astigmatlar da -5,75 ‘e kadar uygulanabilir.
 • Flebe bağlı komplikasyonlar görülmez,
 • Diğer yöntemlerden daha az kuru göze sebeb olur.
 • Yüksek numaralar da diğer yöntemlere göre sonuçlar daha öngörülebilir.

ReLEx SMİLE Tedavi Aşamaları; Visumax Femtosaniye Lazer ile kornea içinde ince bir lentikül (disk şeklinde doku) oluşturulur.

Cerrah korneadaki 2 mm’lik kesiden bu lentikülü dışarı alarak operasyonu tamamlar.

FEMTOLASİK

2. Jenerasyon lazer tedavi yöntemidir. 1990’lı yıllar da uygulanmaya başlanmıştır. Hipermetrop ve astigmat tedavisinde daha çok bu yöntem tercih edilir. Femtosaniye lazer ile kornea ön yüzünden ince bir kapakçık kaldırılır. Altta kalan doku Excimer lazer ile yeniden şekillendirilir. Kornea biomekaniğini daha fazla etkilediği ve flebe bağlı problemler olabileceği için günümüzde daha az tercih edilen yöntem olmuştur.

PRK-Trans PRK-No Touch

İlk bulunan lazer tedavi yöntemidir.1988 yılından itibaren uygulanmaya başlanmıştır. Düşük ve orta miyop ve astigmatlarda halen en çok tercih edilen yöntemdir. Kornea üzerinde kendini yenileyebilen epitel tabakası sıyrıldıktan sonra excimer lazer ile kornea yeniden şekillendirilir. Epitel tabakası yaklaşık 3 günde lazerli bölgeyi örter. Yaklaşık 2-4 hafta da sağlıklı epitel tabakası oluşarak görme kalitesi dahada artar.

Lazer Tedavisine Aday Hastalar

Operasyon günü detaylı muayeneden geçen hastanın parfüm kullanmaması ve makyaj yapmaması gerekir. Eğer hastanın stresi varsa ona yönelik operasyon öncesi hafif sakinleştirici ilaçlar verilebilir. Hasta operasyon sırasında kesinlikle ağrı veya acı hissetmez. Operasyon süresi kısadır. Operasyon sonrasında göz kapatılmaz, hasta bir süre odasında dinlendikten sonra hastaneden ayrılabilir. İlk saatlerde ağrı, yanma,sulanma olabilir. Kontrol muayenesi ertesi gün yapılır.

Kişiye Özel Lazer Tedavi Yöntemi

Bazı kişilerde kırma kusurları ile birlikte göz optik sisteminde düzensizlikler (aberasyon) olabilir. Kırma kusurları ile birlikte bu düzensizliklerin düzeltilmesi hastanın görmesini olumlu yönde etkiler.

Kırma kusurlarının düzeltilmesinde diğer yol insan’ın doğal merceğine (lensine) yapılan müdahale ile olur. Yüksek hipermetroplarda, astigmatta veya 40 yaş üstü gözlük kullanmak istemeyen hastalarda göz içi lens değişimi ameliyatı daha sık başvurulan yöntemdir. Yüksek miyoplarda, katarakt yoksa göz içi lens değişimi 2. planda kalır. Yine katarakt nedeniyle başvuran hastalar eğer gözlük takmak istemezlerse premium lensler olarak da adlandırılan Multifokal veya Torik göz içi lensleri ameliyatta kullanılabilir.

Monofocal Göziçi Lensleri

Bu lensler tek odaklıdır. Hastada astigmat yoksa uzağa ayarlanırsa hasta uzakta gözlük takmaz, sadece yakın da takar. Ancak astigmat varlığında hem uzakta, hem yakında gözlük takılır. Premium lenslere göre fiyatı daha uygundur.

Multifokal Göziçi Lensleri

Hasta uzak ve yakında gözlük kullanmak istemiyorsa Multifokal göziçi lensler kullanılır. Astigmatta varsa Multifocal Torik göziçi lensler tercih edilir. Fakik IOL Lazer tedavisine uygun olmayan; Yüksek miyop, hipermetrop veya astigmat hastalarının kendi doğal lensi ile göz bebeği arasına fakik göziçi lensi konulabilir. Glokomu, kataraktı veya retina problemi olan hastalara fakik göziçi lensi ameliyatı yapılmaz.